theatre
14 مرداد 1401 - 13:35

هشدار مداخله‌جویانه ماکرون به لبنان؛ درگیری با تل‌آویو خون‌بارتر از 2006 خواهد بود

رئیس‌جمهور فرانسه طی هشداری مداخله‌جویانه در امور لبنان اذعان کرد که درگیری جدید بین این کشور و رژیم صهیونیستی از جنگ 2006 خون‌بارتر خواهد بود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه به لبنان درباره آنچه «تصمیمات بی‌ملاحظه درخصوص روابطش با اسرائیل» خواند، هشدار داده و مدعی شد که درگیری جدید بین دو طرف از جنگ ۲۰۰۶ خون‌بارتر خواهد بود.

طبق گزارش پایگاه خبری «i۲۴»، ماکرون در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «L'Orient-Le Jour» اذعان کرد: «لبنان از درگیری جدید در مرز جنوبی خود [با رژیم صهیونیستی]  جان سالم به در نخواهد برد؛ چرا که این درگیری بسیار مرگ‌بارتر و ویران‌گرتر از آن وضعیتی خواهد بود که در سال ۲۰۰۶ رخ داد».

i۲۴i۲۴رئیس‌جمهور فرانسه در این گفت‌وگو تاکید کرد: از نظر من، مهم است که به طور ویژه موضوع مذاکرات بین تل‌آویو و بیروت به درگیری در مرزهای دریایی بین دو کشور تبدیل نشود؛ مذاکراتی که فرانسه هم در راستای رسیدن به یک هدف، در کنار میانجی‌گر آمریکایی برای یافتن راه‌حل در آن‌ها مشارکت می‌کند.

ماکرون در ادامه و درباره دلیل اهتمام پاریس به این مذاکرات گفت است: مهم‌ترین چیز ثبات و شکوفایی کشور [لبنان] و توانایی آن در بازنگری به عنوان کشوری است که می‌تواند سرنوشت خود را به دستان خود رقم بزند.

این گفت‌وگوی مطبوعاتی به مناسبت دومین سالگرد فاجعه انفجار در بندر بیروت با رئیس‌جمهور فرانسه انجام شده است؛ حادثه‌ای که منجر به کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر و زخمی شدن هزاران نفر شد. ماکرون در این مصاحبه بار دیگر به موضع فرانسه در خصوص پرونده هسته‌ای ایران اشاره کرده است.

چندی «یائیر لاپید» نخست‌وزیر پیشبرد امور رژیم صهیونیستی در سفرش به فرانسه درباره وضعیت درگیری‌های تل‌آویو در منطقه با ماکرون دیدار و گفت‌وگو کرده بود؛ گفت‌وگویی که محتوا و نتایج آن در نشستی مطبوعاتی در پاریس اعلام شد.

انتهای پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 536314