theatre
02 بهمن 1401 - 13:58

میرکاظمی: حرکت به سمت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام یکی از موارد اصلی بودجه ۱۴۰۲ است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در قانون برنامه هفتم توسعه مشارکت عمومی و خصوصی برای طرح‌های نیمه‌تمام را به‌طور جدی لحاظ خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، سیدمسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه صبح امروز در صحن علنی مجلس در تشریح ابعاد بودجه 1402 گفت: در بودجه عمومی کشور، منابع و مصارف 95 درصد با قانون همپوشانی داشت و تنها 5 درصد مغایرت میان عملکرد و قانون داشتیم. از آنجایی که مجلس سقف بودجه را در سال 1401 تغییر نداد کم‌ترین مغایرت را داشتیم و یکی از ویژگی‌هایی که باعث کنترل منابع و مصارف شد، پیش بینی منابع قابل وصول بود. در این بین 200 همت اعتبار عمرانی و اشتغال‌زایی تخصیص یافت و پرداخت شد.

وی افزود: منابع مالی در بودجه سال آینده 1984 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و  700 همت از درآمد مالیاتی دریافت شده که با توجه به میزان درآمد ناخالص ملی، این عدد، رقم زیادی نبوده و ظرفیت مالیاتی بیش از این است اما بر اساس توان مالیات‌گیری سازمان مالیاتی کشور، این رقم پیش بینی شده که باید گفت تولید ناخالص ملی سایر کشورها 9 تا 25 درصد است در حالی که ما تنها 3.7 درصد دریافت می‌کنیم و اطمینان داریم درآمد مالیاتی قابل وصول است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: درآمد نفتی 603 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که برخی می‌گویند ممکن است میزان فروش نفت و یا قیمت دلار تغییر یابد و این رقم محقق نشود که باید بگویم عدد 603 هزار میلیارد تومان با ترکیبی از تغییرات پیش بینی شده که قابل احصا و با کمترین مخاطره است.

میرکاظمی ادامه داد: از سوی دیگر درخصوص واگذاری اموال و سهام لازم است توضیح دهم که 2 قسط سهام ستاره خلیج فارس، سال آینده وصول می‌شود و با توجه به مصوبه فروش اموال در جلسه سران قوا درآمد از فروش اموال دولت به دلیل عدم ورود دستگاه‌ها و کندی در این امر افزایش می‌یابد. 40 درصد از درآمد فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود؛ استقراض از صندوق توسعه نداریم و در صورت کسری بودجه به سمت بودجه جاری یا تملک دارایی نخواهیم رفت. از سوی دیگر تراز عملیاتی مدیریت شده است.

وی بیان کرد: در سنوات گذشته برخی هزینه‌ها در تبصره 14 لایحه بودجه دیده می‌شد که از جنس هدفمندی نبود. 150 هزار میلیارد تومان از این هزینه‌ها از تبصره 14 به بدنه بودجه انتقال یافت و با در نظر گرفتن 65 تا 70 هزار میلیارد تومان ترمیم حقوق، تسریع تراز عملیاتی اتفاق نخواهد افتاد و کمتر از 20 درصد رشد هزینه‌ها خواهیم داشت که نشان می‌دهد دولت مسیر درستی را در پیش گرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در کشور با تنش آبی، توسعه جاده‌های روستایی، راه آهن، بیمارستان، دانشگاه و خوابگاه روبرو هستیم و 3 هزار هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌تمام داریم که در تبصره‌ها مشارکت مردم را به‌طور جدی دیده‌ایم.

میرکاظمی افزود: در قانون برنامه هفتم توسعه مشارکت عمومی و خصوصی برای طرح‌های نیمه‌تمام را به‌طور جدی لحاظ خواهیم کرد. اگر روش تأمین اعتبار برای پروژه‌ها را تغییر ندهیم و مردم را به میدان نیاوریم، عدم تخصیص منابع به پروژه‌ها تکرار می‌شود و همچنان نگران نیمه‌تمام ماندن پروژه‌ها خواهیم بود. ما ریشه تورم را شناسایی کردیم، بخشی از آن در منابع و مصارف است که آن را مدیریت خواهیم کرد و این امر مانع استقراض خواهد شد که فشار بر مردم کاهش خواهد یافت زیرا اعتقاد داریم برای اداره دولت نباید به مردم فشار اقتصادی وارد شود.

وی خاطر نشان کرد: میزان پایه پولی در لایحه بودجه 1402 کاهش پیدا می‌یابد؛ با تکالیف و تبصره‌هایی که در سایر عوامل تورم ایجاد کرده‌ایم، بانک مرکزی اضافه برداشت بانک‌ها را مدیریت خواهد کرد که با این کار افزایش پایه پولی کنترل می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از مجلس می‌خواهیم اجازه بدهد مدیریت تبصره‌ها بر اساس آیین‌نامه تدوین شده از سوی دولت پیش برود تا بتوانیم پایه پولی را مدیریت کنیم.

میرکاظمی اظهار داشت: سال آینده ارز 4200 تومانی نخواهیم داشت؛ این ارز باعث افزایش هزینه‌ها بر مردم می‌شد چراکه وزارتخانه‌ها برای جبران کسری بودجه، ارز 4200 تومانی را در بازار به قیمت 27 هزار تومان به فروش می‌رساندند و این موجب تورم می‌شد. این روند باعث افزایش 400 هزار میلیاردی پایه پولی می‌شد که سال آینده این عامل افزایش تورم را نخواهیم داشت. ضمنا سال آینده تسویه 250 میلیارد تومانی بدهی را انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 990530